WordPress Yan Panel Bileşen Sabitleme

Site içi reklam gelirleri ve etkileşimi arttırabilmek için en iyi yollardan biri de yan paneli verimli kullanabilmek olacaktır. Bu sayede sitenizin reklam kazançlarını daha da yukarı çekebileceksiniz. Yan paneli oldukça verimli bir şekilde kullanmanın yollarından birine bakacak olursak yan panelde yer alan bileşeni sabitlemek olduğunu göreceğiz. Yukarı aşağı kaydırdıkça sayfayı, yan panelin de sabit kalması oldukça işinize yarayacaktır. Bu sayede reklamlar oldukça rahat bir şekilde yer alabilir. Panel bileşen sabitleme işlemi farklı şekillerde olabiliyor.

Öncelikle bu işleme İngilizce’de sticky floating sidebar adı verildiğini söyleyelim. Türkçe anlamı ise yan panelde sabit kalan bileşen demek oluyor. Bu konuyla ilgili net bilgilere ulaşmak adına bu ayrımları bilmeniz de fayda var.

Yan panel bileşenini sabitlemek istiyorsanız birkaç adım işlemi yaptıktan sonra çok rahat bir şekilde sabitlemeyi gerçekleştirmiş olacaksınız.

1- Q2W3 Fixed Widget eklentisini indirmeniz ve sonrasında siteye yüklemeniz lazım. Daha sonra aktif duruma getirmelisiniz. Sonrasında Admin Paneli kısmına giriş yapın. Buradan Görünüm ve sonrasında Bileşenler sekmesini bulmalısınız.

2-Bileşenler kısmına girdiyseniz burada sabitlemek istediğiniz bileşen üzerine tıklamanız gerekiyor. Sol alt kısma baktığınızda Fixed Widget şeklinde olan bir özellik olduğunu görebilirsiniz. Yan panelde sabitlemek istediğiniz özelliği aktif hale getirdiğiniz zaman bileşen sabit kalacaktır. Yani siz ekranı yukarı aşağı hareket ettirseniz de bileşen sabit olarak orada durmaya devam edecektir.

3-Admin Paneli-Görünüm kısmına girdikten sonra Fixed Widget Options sekmesini bulun ve açın. Bu sekmede bulunan eklentinin ayarlarını yapmanız gerekecektir.

Margin Top: Sabitlenen bileşenin ekranın üst tarafına ne kadar uzak olacağını ayarladığınız seçenektir.

Margin buttom: Sabitlediğiniz bileşenin ekranın alt tarafına ne kadar uzak olacağına karar verdiğiniz seçenektir.

Refresh Interval: Yenilenme zamanını belirleyebileceğiniz kısımdır. Eklenti ile ilgili değişken parametrelerin ne kadar süre içinde değişeceğini belirlememize yardımcı olacaktır.

Screen Max Witdh: Belirlediğimiz değerden daha aşağıda bir genişliğe sahip olan eklentileri pasif hale getirmemize yardımcı olacaktır. Bu panel bileşen sabitlemesini mobil kullanım için pasif duruma getirmek isteyebilirsiniz. Bunu var olan ayarlar kısmından yapabilirsiniz.

Auto Fix Widget ID: Bileşende belirtilen stilin o bileşene özel olmasını sağlayan seçenektir.

Enable Plugin: Sabit bileşenleri aktif hale getirebilir ve bunları sadece üye girişi yapan kişilere açabilirsiniz.

Inherit Widget: Bu seçeneği panellerde aktif hale getirmeniz gerekiyor ki iyi bir çalışma şekli sağlayabilsin.

Use JQuery load Hook: Mouse ile kaydırma hareketiyle çalışan bir kodunuz varsa eklentiyi aktifleştirmeniz demek aslında bu seçeneği de aktif etmek demektir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşamazsınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*