X Tema İncelemesi: Basit, Esnek ve Çok Amaçlı Bir WordPress Teması

İşletmeniz veya blogunuz için bir WordPress Teması seçmeye gelince iki olasılık vardır.

Birincisi, nişinize özel bir temaya bağlı kalmanızdır. Restoran işindeyseniz, özellikle restoranlar için hazırlanmış bir tema satın alın. Bir blog çalıştırıyorsanız, blog yazarları için tasarlanmış bir temaya bağlı kalmalısınız.

İkincisi, çok çeşitli kullanıcıların ihtiyaçlarını uyarlamak için tasarlanmış, artan sayıdaki çok amaçlı temalardan birini seçmektir. Themeco’dan X, böyle bir temadır. Birden çok benzersiz tasarım, çok sayıda uzantı, genişletilmiş demolar ve muhtemelen mümkün olduğu kadar sınırsız özelleştirmeler sunan, X’in işletmeniz için doğru tema olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Bu gönderi aslında bizim ikinci ve X Temasının güncellenmiş bir incelemesi olacak. İlkimiz Nisan 2015’te yazıldı. O zamandan beri, Themeco’daki ekip çok sayıda güncelleme ve yeni özellik yayınlayarak çok sıkı çalışıyor.

Şimdi X’e daha yakından bakalım ve bu temayı bu kadar güçlü kılan özelliklerden bazılarını ortaya çıkaralım.

İndirme ve kurulum

İki nedenden ötürü indirme ve kurulum için asgari bir süre harcayacağız. İlk olarak, kurulum basittir – burada WP SuperStars’ta incelediğimiz diğer temaların çoğundan farklı değildir. İkincisi ve en önemlisi, X’in tonlarca özelliği var. Bu temanın neler yapabileceği konusunda size net bir fikir vermesi için olabildiğince çok tartışmak daha iyi.

X aksamadan yükler. Lisans anahtarınızı girdikten sonra, güncellemelere, desteğe ve biraz sonra ele alacağımız değerli uzantıların tamamına erişebileceksiniz. WordPress yönetici menüsündeki çeşitli farklı konumlardan X’in farklı yönlerine erişebileceksiniz:

 • Gösterge Tablosu seçeneğinin hemen altında bulunan birincil bir X Eklenti Menüsü var. Burada Mailchimp, Smooth Scroll ve White Label gibi eklentilere erişim bulabilirsiniz).
 • Varsayılan WordPress özelleştiricide birçok tema özelleştirme seçeneği vardır.
 • Bazı eklentilerin (Cornerstone ve Essential Grid gibi) kendi yönetici menüleri vardır.

Elbette, yüklemeyi seçtiğiniz eklentilere veya uzantılara bağlı olarak varsayılan yayın düzenleyicide birçok sayfa ve gönderi düzeni seçeneği bulacaksınız.

Birincil X özellikleri

Bu temanın içerdiği pek çok özellik vardır ve mümkün olduğunca çoğunu ele almaya odaklanacağız. X gibi temaların bir dezavantajı varsa, web sitenizi oluşturma sürecinde kaybolmanın inanılmaz derecede kolay olabilmesidir.

Neyi başarmak istediğinizi önceden bilmediğiniz sürece, inşa sürecini asla bitiremeyeceğiniz yeterli seçenek vardır. Tavsiyem, önceden iyi tanımlanmış bir planınız olduğundan emin olmanızdır. Sitenizi mümkün olan en kısa sürede oluşturup kullanıma sunun. Küçük ayrıntıları daha sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Yığınlar

Bir şeyleri başlatmak için, X ile çalışırken, “Yığınlar” adı verilen 4 ana tasarım stili vardır. Gerçekten, bunlar web sitenizi tasarlamak için bir başlangıç noktası olarak işlev gören bir dizi şablondur.

Bir Yığın seçmek, WordPress özelleştirici aracılığıyla yapılır. Bu, mevcut ilk seçenektir ve ilk düzeninizi seçmek, bir radyo düğmesi seçmek kadar basittir. Şablonunuz birkaç saniye içinde yüklenecek. Dahil edilen dört Yığın şunlardır:

 • Integrity – Yaratıcılar, ajanslar ve profesyoneller için çok amaçlı bir tasarım olarak tasarlanan Integrity, modern ve işlevsel ancak çok gösterişli olmayacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Yenileme – Düz bir tasarım ve basit bir düzen, Yenilemenin tamamen iş olduğu anlamına gelir. Benzersiz vurgulu efektlere sahip entegre bir portföye sahiptir.
 • Simge – Web siteniz tamamen yazılı içerikle ilgiliyse, Simge Yığını sizin için oluşturulmuştur. Çok sayıda benzersiz düzen seçeneği ile minimalist bir tasarım sunar.
 • Ethos – Çevrimiçi yayıncılar için bir seçenek olarak tasarlanan Ethos Stack, okuyucuların ilgisini çekmek için tasarlanmış dergi tabanlı bir düzendir. Atlıkarınca, kategori filtreleme ve özel metin başlıkları sunar.

Yukarıda listelenen ilk üç yığın, 10 ayrı şablon (demo) içerir ve Ethos Stack şu anda 3 şablon sunar.

Genişletilmiş demolar

Başlama sürecini daha da kolaylaştırmak için X, nişe özgü çeşitli demolar ile birlikte gelir. Demosu olan bir niş içindeyseniz, genel site oluşturma sürenizi kısaltmanın harika bir yoludur. En azından, başlamanıza yardımcı olacak bazı harika düzen fikirleri verecektir.

Şu anda aşağıdakileri içeren 7 genişletilmiş demo mevcuttur:

 • Kilise
 • Restoran
 • Ajans
 • Spa
 • Eğitim
 • Grup
 • Düğün

X Tema uzantıları

X Theme’nin önemli  özelliği, ücretsiz olarak dahil edilen 20’den fazla uzantıdır. Uzantılardan bazıları Themeco tarafından şirket içinde geliştirilirken diğerleri 3. taraf geliştiriciler tarafından oluşturulmuştur. Dahil edilen uzantıların tümü her tür web sitesine fayda sağlamaz, ancak çoğu fayda sağlar. Şu anda kullanılabilen uzantıların tam listesini burada bulabilirsiniz, ancak daha popüler olanların bir özeti:

Cornerstone – Themeco tarafından geliştirilen bir ön sayfa oluşturucu olarak, Cornerstone muhtemelen bu temaya dahil olan en önemli eklentidir. Bu uzantı, esasen, son derece özelleştirilmiş sayfa ve gönderi düzenleri oluşturmanıza olanak tanır. Cornerstone, piyasadaki diğer bazı sayfa oluşturucular kadar esnek değildir (henüz), ancak kullanımı son derece kolaydır ve çoğu insan için işi yapar.

MailChimp – Bu uzantı, özel MailChimp seçenek formlarını kolayca oluşturmanıza olanak tanır

Slider Revolution, LayerSlider ve Sililoquy – Şablonların ve demoların çoğu kaydırıcılara dayanır ve X, en popüler üç seçenekle birlikte gelir.

Essential Grid, çok çeşitli harika görünümlü ve özelleştirilebilir ızgara düzenleri oluşturmanıza olanak tanıyan popüler bir ızgara oluşturma eklentisidir.

Beyaz Etiket – Bir müşteri için site oluşturuyorsanız veya yalnızca kendi sitenizi özelleştirmek istiyorsanız, Beyaz Etiket, giriş resmi ve eklentiler sayfası gibi çeşitli öğeler üzerinde kontrol sağlar.

UberMenu – Bu ay yayınlanan 4.5 sürümünden itibaren X, harika görünümlü özel menüler oluşturmanıza olanak tanıyan UberMenu’yu içeriyor.

Düzen seçeneklerinden dönüşümlerin iyileştirilmesine, analizlerden, gezinmeye ve daha fazlasına kadar her şeyi kapsayan çok daha fazla eklenti mevcuttur. Çok sayıda ve türde uzantı, tema kullanıcıları için bol miktarda ek esneklik sağlar.

WordPress özelleştirici

Temanızı özelleştirme sürecinde yapmak isteyeceğiniz değişikliklerin çoğu, WordPress Özelleştirici kullanılarak tamamlanabilir. Özelleştiricinin kullanımına aşinaysanız, muhtemelen sonraki bölüme geçebilirsiniz. Değilse, burada gözden kaçırılması kolay birçok seçenek olduğu için temanın bu kısmına bakmaya değer.

Yapabileceğiniz ilk şey yığınınızı seçmektir. Bunu yaptıktan sonra, yığına özel değişiklikler yapmanıza izin veren bir sonraki bölüme geçebilirsiniz. Örneğin, Integrity Stack, açık veya koyu bir düzen, Üst Çubuk, Gezinme ve Altbilgi Asetatlarının yanı sıra çeşitli blog ve portföy seçenekleri arasında seçim yapmanıza olanak tanır.

Diğer büyük özelleştirme paneli site düzenini kapsar. Tam genişlikli veya kutulu tasarım, maksimum site genişliği, varsayılan içerik düzeni ve içerik genişliğinin yanı sıra birkaç arka plan seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz.

Bu değişikliklerin ötesinde, aşağıdakileri içeren birçok seçenek de vardır:

Tipografi – Google Yazı Tipleri ve alt kümeleri, gövde ve başlık yazı tipleri, harf aralığı ve site bağlantıları dahil

Düğmeler – 3B, düz veya şeffaf, şekil, boyut, renkler ve üzerine gelme durumları dahil olmak üzere stili kontrol edin

Üstbilgi – Üstbilgi seçenekleri arasında Gezinme konumunu (sol veya sağ konumlandırma dahil), gezinme yerleşimini, yüksekliği, yazı tiplerini, logo görüntülerini, renkleri, fareyle üzerine gelme durumlarını ve daha fazlasını seçin

Altbilgi – Burada, widget alanlarının sayısı, altbilgi menüsü, sosyal simgeler, kredileri ayarlama yeteneği ve yukarı kaydırmalı bağlantı dahil olmak üzere altbilgi alanınız üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız.

Blog – Düzenler standart veya duvar, tam genişlikte veya genel olabilir. Arşiv için aynı ayarlar seçilebilir. Bu bölümü bitirmek yazı meta seçenekleridir

Portföy – Siteniz bir portföy içeriyorsa, düzeni kolayca özelleştirebileceğiniz yer burasıdır. Kırpma özelliği resimleri, yazı meta, başlıklar ve paylaşım ayarlarının tümü burada bulunur

Sosyal – Burada sosyal profillere bağlantılar için 18 seçenek vardır.

Site Simgeleri – Site favicon’unuzu ve mobil dokunmatik simgenizi değiştirin

Özel – Burada, özel CSS ve JS girebileceğiniz bir alan bulacaksınız.

Destek, güncellemeler ve fiyatlandırma

X Theme’nin (Themeco) arkasındaki ekip, müşteri desteği konusunda büyük ve bunu web sitelerinde çok net bir şekilde ifade ediyorlar. Satış öncesi soruları Themeforest yorumlarıyla yanıtlıyorlar ve X Temasını gerçekten satın aldıysanız, kapsamlı bir bilgi tabanına ve bir üye forumuna sahip olduklarını göreceksiniz.

Değişiklik günlüğüne hızlı bir bakış, Themeco’nun hem hata düzeltmeleri hem de özellikler olmak üzere sürekli olarak yeni güncellemeler yayınladığını ortaya çıkaracaktır.

Themeforest’tan 59 $ ‘lık tek bir site lisansı için temin edilebilen X, oldukça iyi bir değeri temsil ediyor. Ayrıca her lisansa, bir geliştirme ortamını doğrulama yeteneği de dahildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*