WP Fastest Cache Nasıl Kurulur? Ayarlar nasıl yapılır?

Yazımızda WP Fastest Cache’de ayarların nasıl yapılandırılacağını ve önbelleğin nasıl temizleneceğinden bahsettik . En son WordPress Önbellek Eklentileri, Baştan Başa Testlerinde ilk sırada yer aldı üstelik ücretsiz ve kullanımı kolay. Ayriyeten WP Fastest Cache sürekli iyileştirmeler yapmaya ve öğrenmeye devam ediyor.

Gotchas

 • Eklenti ayarlarının sonuna kaydırdığınızdan emin olun ve değişikliklerinizi kaydetmek için Gönder düğmesini tıklayın.
 • MediaVine reklamları çalıştırırsanız, MediaVine eklentisindeki Güvensiz Varlıklar ayarı yerine .htaccess dosyanızda HTTPS olmayan reklamların sitenizde yayınlanmasını engellemek için CSP’yi sabit kodlamanız gerekecektir. Yapması kolay ve hızlı bir şey. Sitenizin hızı ve kararlılığı konusunda ciddiyseniz, önerdikleri diğer önbelleğe alma eklentilerini kullanmaktan çok daha iyidir!

Etkinleştirme

İnsanların eklentileri yüklediği ve asla yapılandırmadığı, hatta açtığı yerlerde kaç tane site denetimi yaptığıma inanamazsınız! Aslında, sadece bu eklentide Etkinleştir’e tıklayarak önbelleğe alma konusunda çok fazla yardım alırsınız.

Önyükleme

Önceden yükleme, tüm PHP (kod) ve SQL (veritabanı) çağrılarını daha hızlı teslimat için statik bir HTML dosyasında derler.

Ön yükleme kullanım kuralı:

 • Aynı zamanda Cloudflare kullanıyorsanız kullanmayın.
 • Cloudflare kullanmıyorsanız:
 • Günde 10.000’den az isabet, ön yüklemeyi etkinleştirin.
 • Günde 10 binden fazla isabet, ön yüklemeyi açmayın.

Barındırma kaynaklarınızı izlemek veya Cloudflare dışında bir tane kullanıyorsanız CDN sağlayıcınıza danışmak isteyebilirsiniz.

Önyüklemeyi kullanırsanız, yalnızca en çok ziyaret edilen öğeleri açın, örneğin:

 • Anasayfa
 • Gönderiler
 • Kategoriler

Bu, barındırma kaynaklarınızdan da tasarruf sağlayacaktır. Başkalarını açmanız gerekiyorsa, bunu yapın, barındırma kaynak yükünüze bir göz atın.

Giriş Yapan Kullanıcılar

WP Fastest Cache halihazırda şunlar için oturum açmış bir kullanıcı çerezi ayarlar:

 • Yönetici Kullanıcı
 • Woocommerce Kullanıcısı
 • Yorumcu (yorum moderasyonda tutulduğunda)

Bir üye site gibi aboneler de oturum açmış Kullanıcılar olarak kabul edilecektir. Ve site içeriğinin önbelleğe alınmış sürümünü görmelerini istersiniz.

Eğer, bu ayarı işaretlemeden bırakmak istiyorsanız:

(Bilginize, eklenti geliştiriciyle yukarıdakilerin tümünü doğruladım. Ayrıca, oturum açmış bir kullanıcı olarak nelerin sayılacağını açıklığa kavuşturmak için belgeler oluşturmasını önerdim.)

Mobil

Mobil, masaüstünden daha az içerik gösterdiğinden, bu ayarlar için göz önünde bulundurmanız gereken farklı kombinasyonlar vardır.

WPFC’nin premium sürümünü kullanıyorsanız ve tembel yükleme açıksa, her iki mobil ayarı da açın.

WPFC’nin ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız ve duyarlı bir temanız varsa, her iki mobil ayarı da kapatın.

Sitenizin AMP gibi tamamen ayrı bir mobil sürümüne sahipseniz, her iki mobil ayarı da açın. (İkinci ayar yalnızca bu eklentinin premium sürümünde mevcuttur.)

Yeni Gönderi

Tüm site için Tüm Önbelleği Temizle, yeni bir gönderi yayınladığınızda varsayılan ayardır. Yeni yayınınızın sitenizde kaç yerde gösterilebileceğine bağlı olarak büyük olasılıkla bu şekilde bırakmak isteyeceksiniz.

Gönderi Güncelleme

Yeni bir gönderi eklediğinizde önbelleğin her yerde düzgün bir şekilde güncellenmediğini fark ederseniz, bunu Tüm Önbelleği Temizle olarak ayarlayın.

Mevcut bir gönderiyi güncellediğinizde, yalnızca belirli site öğeleri etkilenir, bu nedenle eklentiyi sitenin geri kalanında hız kaybetmek yerine yalnızca önbelleği temizleyecek şekilde ayarlamanızı öneririm.

Küçült ve Birleştir

Statik unsurları küçültmek ve birleştirmek kesinlikle sitenizi hızlandırabilir.

Her ikisi de kesinlikle bazı siteleri veya site işlevlerini bozabilirler !!!

Küçültmeyi ayarlamak için iki ortak yer vardır – yerel bir önbelleğe alma eklentisi ve Cloudflare gibi bir CDN aracılığıyla.

Geliştirici, ikisini birden değil, birini veya diğerini yapmanızı önerir.

Çoğu eklentideki küçültme, Cloudflare’dan daha agresiftir ve genellikle daha iyi hız sağlar. WP Fastest Cache’in ücretsiz sürümü, ücretli sürümden daha az agresif ayarlara sahiptir.Ücretsiz sürümde daha agresif ayarlar grileşir.

CSS ve JS’yi birleştirmek, HTTPS sitelerinde HTTPS olmayan sitelerde olduğu kadar hız artışı sağlamaz. Bunun nedeni, HTTPS’nin varsayılan olarak paralel olarak daha fazla öğe sunan HTTP / 2 protokolünden yararlanmasıdır. HTTP / 2 geliştikçe, CSS ve JS’yi birleştirmek, hızı artırmak için daha az gerekli hale gelecektir. Ama henüz orada değiliz.

Sadece temada bulunanların yanı sıra CSS ve JS öğelerine sahip çok sayıda eklenti nedeniyle, birleştirme aynı zamanda site öğelerini kırma riskini de taşır. Bu ayarla iyi oynatılmayan dosyalar kombinasyonun dışında bırakılabilir. Bu nedenle, işleri birleştirirken, sitenizde daha iyi çalışmasını sağlamak için daha fazla ince ayar ve test yapmak gerekebilir.

Bu ayarlarla ilgili yardıma ihtiyacınız olursa benimle iletişime geçin.

Gzip

Bu tür bir sıkıştırma, site öğelerinizin, tarayıcının daha sonra patlatacağı bir zip sürümünü oluşturur. % 85’e kadar hız artışı sağlar. Ancak, yalnızca tamamen Apache sunucularında çalışır.

Litespeed üzerindeyseniz, APC adı verilen ve Gzip olarak hız testi sonuçlarında görünecek benzer bir işleve zaten sahiptir. Bu eklenti aracılığıyla Gzip eklemek, APC’nin tek başına yapamayacağı öğeleri hızlandıracaktır. Apache’de olduğu kadar hızlı bir gelişme beklemeyin, çünkü daha hızlı yardıma ihtiyacı var.

Cloudflare kullanıyorsanız, Gzip’ten bile daha iyi olan Brotli sıkıştırmasını kullanır, ancak henüz tüm tarayıcılar bunu tam olarak desteklememektedir. Brotli ayrıca hız testlerinde Gzip için pozitif gösterecektir.

Gzip Kullanım Kuralı:

 • Apache sunucuları için açın.
 • Litespeed Sunucuları için açın ve mütevazı ek hız iyileştirmeleri için tekrar test edin.
 • Cloudflare ile Brotli kullanıyor olsanız bile açın.

Tarayıcı Önbelleğe Alma

 • Bu ayarı kullanıyorsanız, Cloudflare gibi CDN’nizle koordineli olması gerekir.
 • Bunu WPFC eklentisinde açın.
 • Ardından CloudFlare’da, Tarayıcı Önbelleğe Alma’yı Mevcut Üstbilgilere Saygı Gösterecek şekilde ayarlayın.
 • Kurulumunuz için en iyi kombinasyonun bu kombo olduğundan emin olmak için testleri çalıştırmanız gerekebilir.
 • Geliştirici, eklentide tarayıcı önbelleğini 6 ay boyunca ayarlar. Ve Cloudflare ile birbiriyle uyumlu kalmasını sağlamak için, CDN’de de bir zaman çerçevesi ayarlamak yerine, CDN’yi bu eklentinin gönderdiği başlıklara saygı duyacak şekilde ayarlamalısınız.
 • Bu eklentiyi Cloudflare ile entegre etmeniz gerektiğine dair bir açılır pencere göreceksiniz. Geliştiricinin bu entegrasyonda kullandığı ayarlara katılmıyorum. Bunun yerine benim önerdiğim ayarları kullanın, çünkü test sonuçlarının yanı sıra Clouflare’dan aldığım dokümanlar benim daha iyi çalıştığını kanıtlıyor. Bunlar geliştiriciyle de paylaşıldı ve değiştirirse bu gönderiyi güncelleyeceğim.

Emojileri devre dışı bırakın

 • İçeriğinizde veya yorumlarınızda emoji kullanmıyorsanız bunu kesinlikle açın. Sitenizin her yerinde küçük bir hız artışı elde edeceksiniz.

Engelleyen JS’yi Oluştur

 • Bu ayar, sitenizi önemli ölçüde hızlandırabilir. Ancak, JS ile ilgili tüm ayarlar gibi, sitenizi de bozabilir.
 • Kesinlikle bir deneyin.

Google Yazı Tipleri

 • Bu ayar, sitenizin dışındaki aramaları yükleme sırasına göre Google’a ittiği için çoğu siteyi hızlandıracaktır.
 • Ancak, Google yazı tipleri yüklenmeden önce ne kadar yüklenmesi gerektiğine bağlı olarak Google PageSpeed Insight (GPSI) puanınızı da düşürebilir. GPSI, Google yazı tipleri yüklenene kadar temanızın varsayılan yazı tiplerini hızlı bir şekilde görüntülediğinden emin olmak istiyor.

Ayarlarınızı Kaydedin

 • Alttaki mavi Gönder düğmesini tıkladığınızdan emin olun.
 • Ayarlarınızın kaydedildiğine dair üst kısımda yeşil bir çubuk bildirimi almalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*